Якість стосунків залежить від того, наскільки добре у партнерів розвинена «усвідомленість» — уміння відволікатися від зовнішніх турбот і проблем і зосереджуватися на тому, що відбувається зараз, у цій ситуації: на партнері, його словах і переживаннях, а також власних відчуттях.
До такого висновку прийшли фахівці з Обернского університету (США) Джуліанна Макгілл і Франческа Адлер-Стегон, які проаналізували результати дослідження 281 пари, що перебуває в довгострокових стосунках.
Вибірка була спеціально підібрана так, щоб більша частина опитаних (67%) перебувала в тяжкому становищі. 43% із них розглядали можливість розлучення або розставання. Ключова мета дослідження — встановити, наскільки «усвідомленість», суб’єктивне сприйняття стресу від життєвих негараздів і позитивна поведінка у стосунках впливають на їх якість.
Для визначення ступеня усвідомленості учасників їм потрібно було оцінити, наскільки правильними для них є судження: «Здається, я працюю в автоматичному режимі, не усвідомлюючи, що я роблю»; «Мені важко залишатися зосередженим на тому, що відбувається сьогодні» і «Я можу випробувати емоції, але усвідомити їх тільки через деякий час».
Для аналізу позитивної поведінки у стосунках учені запитували учасників, як часто ті минулого місяця казали «я кохаю тебе» і виявляли фізичну прихильність (наприклад, за допомогою дотиків). Учасники оцінили свій загальний рівень стресу і якість стосунків за шкалою від 1 до 7.
У результаті Макгілл і Адлер виявили, що усвідомленість впливає на якість стосунків навіть більше, ніж суб’єктивне сприйняття стресу від життєвих негараздів. Автори прийшли до висновку, що позитивна поведінка й усвідомленість взаємопов’язані та здатні доповнювати та підсилювати один одного, знижуючи стрес і визначаючи в кінцевому підсумку те, наскільки щасливі пари у своїх стосунках.