Ховрахи допомогли відновити екосистему після виверження вулкана

13.11.2024   14:15    53

Вулканічні виверження, що призводять до значних змін ландшафту та клімату, завдають шкоди не лише людям, а й екосистемам, знищуючи рослинність, мікроорганізми ґрунту та позбавляючи місцевих тварин необхідної їжі, а природним середовищам — здатності до самовідновлення.

Кротовидний, або північний, гофер (Thomomys talpoides) – невеликий ховрах, що мешкає на заході США і в деяких провінціях Канади, допоміг у відновленні екосистеми після виверження вулкана / © Alamy, All Canada Photos

Катастрофічний вплив вивержень на екосистеми призводить до “млявої пустелі” з нашаруванням вулканічного попелу, що ускладнює зростання рослин. Попіл блокує сонячне світло та перешкоджає проростанню насіння, що спричиняє міграцію травоїдних тварин у пошуках їжі. Це також впливає на клімат через викиди діоксиду сірки, що тимчасово охолоджує атмосферу, але водночас може змінювати кількість опадів у віддалених районах, що впливає на людей і сільське господарство.





Мікроорганізми, які є важливою складовою ґрунту, також страждають від вулканічних викидів. Вони забезпечують утворення гумусу, вивільняють поживні речовини для рослин і утримують вологу в ґрунті. Втрата мікроорганізмів руйнує ґрунтову структуру та обмежує можливості для зростання рослин, що уповільнює процес відновлення екосистеми.

Останні новини:  Знайдена величезна чорна діра, яка стріляє енергією в бік Землі

Зазвичай відновлення природних екосистем після виверження може тривати століттями. Наприклад, на повернення до нормального стану лісу після виверження можуть знадобитися сотні років. Тому вчені активно шукають шляхи для прискорення цього процесу.

Під час виверження хмара попелу становила 64 кілометри завширшки та 24 кілометри заввишки. Фото зроблено 1980 року з відстані 56 кілометрів на північний захід від вулкана / @ Wikimedia, Rocky Kolberg

Група мікробіологів під керівництвом Мії Мальц з Коннектикутського університету виявила, що ховрахи, зокрема північний гофер (Thomomys talpoides), можуть значно прискорити відновлення ландшафту. Після виверження вулкана Сент-Хеленс у 1980 році, який знищив велику площу лісу, дослідники вирішили розмістити ховрахів у постраждалих районах, щоб перевірити їхній потенціал у відновленні екосистем.

Останні новини:  Знайдена величезна чорна діра, яка стріляє енергією в бік Землі

Ховрахи, відомі своєю здатністю рити нори, під час копання виносять на поверхню ґрунт, збагачений поживними речовинами, і перемішують його шари. Вчені припустили, що така діяльність сприятиме поверненню мікроорганізмів на поверхню та створить умови для росту рослин на ділянках, вкритих вулканічним попелом.

Через понад 40 років дослідники вивчили ґрунти в місцях, де були розміщені ховрахи, порівнявши їх із ґрунтами прилеглих територій без ховрахів. Результати показали, що на ділянках з ховрахами мікробіологічне різноманіття значно більше, зокрема там спостерігався активний ріст мікоризних грибів, які допомагають рослинам отримувати поживні речовини та воду завдяки симбіозу з корінням.

Останні новини:  Знайдена величезна чорна діра, яка стріляє енергією в бік Землі
Район дослідження гори Сент-Хеленс. (A) Аерофотозйомка над кратером, яку проводили з вертольота над горою в 1982 році. (B) Піплопад над Ведмежим лугом, на передньому плані – ділянки, вкриті пемзою, на задньому – гора Рейнір, 1983 рік. (C) Діяльність ховрахів і залишки попелу зі старим ґрунтом, перенесені ховрахами на ділянку рубки BearMeadow. (D) Ділянка з рослинністю в постраждалому районі, куди вчені відправили ховрахів. (E) Ділянка з вольєрами ховрахів, які відвідали вчені у 2018 році / © Mia Maltz

Ховрахи сприяли поширенню грибних спор і міцелію, що створювало сприятливе середовище для зростання рослин. У місцях, де розмістили цих тварин, уже через шість років почалося активне відновлення рослинності, зокрема з’явилися десятки тисяч нових рослин, тоді як сусідні території залишалися практично без рослинного покриву.

Це дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Microbiomes, вказує на перспективність використання ховрахів для відновлення лісів після таких природних катастроф, як виверження вулканів чи лісові пожежі. Вчені вважають, що 40 років на відновлення екосистеми — це значно швидше порівняно з природним темпом, що може тривати кілька століть.


cikavosti.com






  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту