Венера ніколи не була здатна підтримувати життя

03.12.2024   22:00    55

Команда астрономів визначила, що на Венері ніколи не було життя, протиставляючи десятиліттям теорій, які припускають, що наш найближчий планетарний сусід колись, можливо, був більше схожий на Землю, ніж сьогодні.


Дослідники з Кембриджського університету вивчили хімічний склад атмосфери Венери і прийшли до висновку, що внутрішня частина планети зараз занадто посушлива, щоб коли-небудь містила достатньо води для поверхневих океанів. Отже, Венера, ймовірно, залишалася надзвичайно гарячим і непридатним для життя світом протягом усього свого існування.





Ці висновки , опубліковані в журналі Nature Astronomy, мають значний вплив на розуміння унікальності Землі та пошуки позаземного життя, що триває. Хоча багато екзопланет демонструють характеристики, схожі на Венеру, дослідження радить астрономам віддати перевагу екзопланетам, які за своєю природою більше схожі на Землю.

Вороже середовище Венери

Здалеку Венера і Земля здаються схожими: Венера майже однакового розміру і, як і Земля, є скелястою планетою. Однак при ближчому розгляді Венера нагадує «злого близнюка» з густими хмарами сірчаної кислоти та температурою поверхні в середньому близько 500°C. Незважаючи на ці суворі умови, астрономи давно досліджували, чи були на Венері колись рідкі океани, здатні підтримувати життя, чи в її щільних хмарах сьогодні може існувати якась форма «повітряного» життя.

Останні новини:  Китай збирається передавати енергію на місяцеходи лазерами з місячної орбіти

«Ми не будемо знати напевно, чи може Венера підтримувати життя, доки не відправимо зонди наприкінці цього десятиліття», — сказала перший автор Тереза ​​Константіну, докторант Кембриджського інституту астрономії. 

«Але враховуючи, що на Венері, ймовірно, ніколи не було океанів, важко уявити, щоб Венера коли-небудь підтримувала життя, подібне до Землі, для якого потрібна рідка вода».

Орієнтир для житлової зони

У пошуках життя за межами нашої галактики астрономи націлюються на планети в межах зони проживання їхніх зірок, де умови дозволяють мати рідку воду на поверхні. Венера служить критичним орієнтиром для визначення меж цієї населеної зони.

«Не дивлячись на те, що Венера є найближчою до нас планетою, вона важлива для науки про екзопланети, тому що вона дає нам унікальну можливість досліджувати планету, яка еволюціонувала зовсім інакше, ніж наша, прямо на краю зони життя», — сказав Константіну.

Дві конкуруючі теорії про минуле Венери

Існує дві основні гіпотези щодо еволюції Венери з моменту її утворення 4,6 мільярда років тому.  Перша припускає, що колись на поверхні Венери були помірні умови з рідкою водою, але парниковий ефект, викликаний великою вулканічною діяльністю, спричинив нагрівання планети.  Друга гіпотеза передбачає, що Венера народилася гарячою і ніколи не могла підтримувати рідку воду на своїй поверхні.

Читайте також —  Hubble виявив зоряний диск, який у три рази гарячіший за поверхню Сонця

«Обидві ці теорії базуються на кліматичних моделях, але ми хотіли застосувати інший підхід, заснований на спостереженнях поточного хімічного складу атмосфери Венери», — сказав Константіну.  «Щоб підтримувати атмосферу Венери стабільною, будь-які хімічні речовини, видалені з атмосфери, також повинні повертатися в неї, оскільки внутрішній і зовнішній вигляд планети знаходяться в постійному хімічному зв’язку один з одним».

Останні новини:  Китай збирається передавати енергію на місяцеходи лазерами з місячної орбіти

Вулканічні докази та зневоднення

Дослідники розрахували поточну швидкість, з якою вода, вуглекислий газ і молекули карбонілсульфіду руйнуються в атмосфері Венери. Ці молекули повинні поповнюватися вулканічними викидами, щоб підтримувати стабільність атмосфери. Вулканічна активність, викидаючи гази в атмосферу, дає змогу зрозуміти надра скелястих планет, таких як Венера. Коли магма піднімається з мантії на поверхню, вона виділяє гази з глибших шарів планети.

На Землі вулканічні виверження в основному виділяють пару через те, що наша планета багата водою. Однак, грунтуючись на складі вулканічних газів, необхідних для підтримки атмосфери Венери, дослідники визначили, що вулканічні викиди на Венері містять не більше шести відсотків води. Ці сухі виверження вказують на те, що внутрішня частина Венери, яка постачає магму, що виділяє вулканічні гази, також позбавлена ​​значної кількості води.

Останні новини:  Китай збирається передавати енергію на місяцеходи лазерами з місячної орбіти

Удосконалення пошуку планет, які підтримують життя

До кінця цього десятиліття місія NASA DAVINCI матиме можливість перевірити та перевірити, чи Венера завжди була сухою, негостинною планетою за допомогою серії обльотів і поверхневого зонда.  Результати місії можуть допомогти астрономам у вдосконаленні пошуку життєзабезпечуючих планет навколо інших зірок у галактиці.

«Якщо Венера була придатною для життя в минулому, це означатиме, що інші планети, які ми вже знайшли, також можуть бути придатними для життя», — сказав Константіну. 

«Такі інструменти, як космічний телескоп Джеймса Вебба, найкраще підходять для вивчення атмосфер планет, розташованих поблизу їхньої зірки, наприклад Венери. Але якщо Венера ніколи не була придатною для життя, то це робить планети, схожі на Венеру в інших місцях, менш ймовірними кандидатами на придатні для життя умови або життя».

«Ми хотіли б виявити, що Венера колись була планетою, набагато ближчою до нашої, тому це дещо сумно дізнатися, що це не так, але зрештою корисніше зосередити пошук на планетах, які переважно ймовірно, зможе підтримувати життя – принаймні життя, яке ми знаємо».


portaltele.com.ua






  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту