Як у 5 разів продовжити життя смородині та аґрусу

Вчора,   21:43    21

Скільки живе та плодоносить смородина – 7 років чи 30 років. Виявляється, може і так, і так, а залежить це тільки від одного, здавалося б, зовсім незначного фактора – глибини посадки. Розбираємось разом із Данилом Олександровичем Костильовим – кандидатом сільськогосподарських наук, експертом із садівництва, власником розплідника.


Подробиці

Справа в тому, що нові пагони у смородини та агрусу утворюються не на коренях, а в нижніх заглиблених частинах старих стволів. Якщо при посадці не заглибити саджанець приблизно на 8-10 см, а висадити врівень з кореневою шийкою (як для плодових дерев), то нові пагони майжуть не утворюваться, кущ буде штамбовим і дуже старіє.




Чому так відбувається

Тут зробимо невеликий відступ і спробуємо відповісти на цікаве запитання: чим чагарники відрізняються від дерев? Данило Костильов часто ставив його садівникам, проводячи консультацію щодо правильної посадки. І чув у відповідь: “Ну, це просто – відрізняються розміром”.

Останні новини:  Як не треба худнути: головні помилки

Але є високі чагарники (наприклад, бузок) і є карликові сорти дерев. Друга за популярністю відповідь: «У дерева один стовбур, а у чагарника багато». Але багато дерев мають відразу кілька стовбурів (наприклад, сосна гірська). Не будемо вас довго мучити і дамо правильну відповідь. А ви, знаючи її, надалі зможете перевіряти своїх друзів на знання ботаніки – і ваша садова компетенція сильно підвищиться у їхніх очах.

У дерева один або кілька стовбурів живуть все життя рослини і вмирають від старості через багато років разом з усією рослиною. А у чагарника все інакше: кожний пагін живе лише кілька років, старіє та відмирає. Але за цей час у куща виростають нові пагони, які теж потім старіють і зміняться іншими. Чагарник постійно омолоджується за рахунок відростання нових стволів.

Останні новини:  Користь і задоволення: за що ми любимо чорнослив

Виходить, що смородині та аґрусу дуже потрібні нові пагони для продовження їхнього життя та плодоношення. Але на відміну від інших чагарників (наприклад, малини), на коренях у них немає бруньок для утворення нових стебел. Зате якщо низ їх стовбурів буде закопаний, то активуються бруньки нижніх пагонів, що сплять. З цих бруньок вгору підуть нові стебла, а вниз – коріння. Кущ стане потужним, ягід дозріє у кілька разів більше, а головне – плодоноситиме до 30 років і навіть більше! Усього потрібно посадити саджанець на 8-10 см глибше кореневої шийки (місця, де стовбур переходить у корінь).

Що робити, якщо саджанець смородини чи агрусу вже був посаджений неправильно – нарівні з кореневою шийкою, без заглиблення? Нічого страшного, пересаджувати не потрібно, просто підсипте землі в основу куща, заваливши його низ широким горбком на ті самі кілька сантиметрів.

Останні новини:  Коли китайський Новий рік 2025 за місячним календарем і як його святкують

Крім смородини та агрусу, трохи заглиблювати саджанці при посадці бажано у лимонника китайського, актинідії, винограду та троянд, але вже з іншої причини. У малозимостійких сортів при заморозках може пошкодитися надземна частина. Тоді рослини можуть відрости від бруньок, що збереглися на заглиблених у землю нижніх частинах стебел – адже ґрунт є гарним «укріпним матеріалом».

Але є й рослини, які заглиблювати під час посадки зовсім не потрібно. Це більшість декоративних дерев, всі плодові дерева – яблуня, груша, слива, абрикос тощо. (ми вже писали, чому їх не можна заглиблювати) і навіть деякі чагарники – малина, ожина, жимолість, глід, бузок.


ua-vestnik.com






  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту