Аналізувати, тренувати, навчати — бойовий досвід ЗСУ стане спільним надбанням України й Альянсу
Днями у польському місті Бидгощ сталася, без перебільшення, видатна подія: НАТО, як військово-політичний блок, уперше в своїй історії створив у межах власної структури інституцію співпраці з країною, яка не є членом Альянсу.
Хоча Україна поки що не входить у НАТО, але за багатьма показниками вже досягла глибокої взаємосумісності з військовими підрозділами збройних сил країн-членів Альянсу. Водночас величезний бойовий досвід, набутий Україною за роки війни з російським агресором, робить її дуже важливим партнером для 32-х країн-членів цієї організації. Отже, функціонування центру НАТО-Україна з аналізу, підготовки та освіти (JATEC) дозволить Києву посилити можливості на полі бою та наблизитися до Альянсу.
БЛИЖЧЕ ДО НАТО
«Собака гавкає – караван іде». Саме цей вислів найкраще характеризує ситуацію з відкриттям центру НАТО-Україна на тлі політичних заяв, що лунають останнім часом у публічному просторі, про те, що Києву немає чого і мріяти про членство в Альянсі. Поки різного штибу політики по обидва боки Атлантики наввипередки малюють перед Україною чергові «червоні лінії» і говорять про «ніколи Україні не бути в НАТО», Київ разом з партнерами спокійно робить черговий вагомий крок на шляху до членства.
Зважаючи на значний бойовий досвід ЗСУ, а також досвід резистентності українського суспільства в умовах повномасштабної російської агресії, співпраця в межах центру вигідна західним союзникам точно не менше, аніж Україні. Привид війни повільно, але невпинно наближається до країн східного флангу НАТО, тому вони починають ще більш активно вивчати досвід війни в Україні.
Невипадковим є й місце розташування центру. Саме Польща була одним з ініціаторів створення в межах НАТО спільної структури з Україною. Варшава віддавна сповідує стратегію: чим більше союзницьких військ та структур НАТО на території Польщі, тим безпечнішою буде країна, яка, до речі, також має спільний кордон з Росією суходолом.
Бидгощ став природним вибором для розміщення JATEC (Joint Analysis Training and Education Centre), оскільки у цьому місті вже розташовані декілька інституцій та структур НАТО. Йдеться про Навчальний центр Об’єднаних сил НАТО (JFTC), Інтеграційну групу сил НАТО (NFIU), батальйон зв’язку НАТО, Центр досконалості Військової поліції Альянсу (NMPCOE), а також Групу підтримки інформаційно-комунікаційних технологій НАТО. Вже розгорнута над кількома іншими підрозділами НАТО «парасолька» дозволить краще захистити новостворену інституцію від пильних очей ворогів, у першу чергу Москви.
СТРАТЕГІЯ «WIN-WIN»
Від рішення про створення центру до його відкриття минув рівно рік. Зокрема, торік 15 лютого Рада міністрів оборони Україна-НАТО домовилася про створення JATEC у Бидгощі. Згодом, 11 липня, на Вашингтонському саміті НАТО країни-члени офіційно схвалили JATEC як спільний цивільно-військовий центр НАТО-Україна. І врешті 16 грудня Північноатлантична рада офіційно активувала JATEC зі статусом Міжнародного військового штабу командної структури Альянсу у підпорядкуванні Головнокомандувача ОЗС НАТО з питань трансформації.
Офіційна церемонія набуття початкової оперативної спроможності центру відбулася 17 лютого у Бидгощі за участю високих представників України, Польщі та Альянсу. Під час офіційних промов домінувала одна думка: створення центру – як ніколи на часі, співпраця НАТО й України у цьому центрі є взаємовигідним партнерством, адже кожна сторона винесе з цього багато корисного і потрібного для себе.
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції України Ольга Стефанішина у Бидгощі підкреслила, що ця подія є фактичним підтвердженням того, що «Україна, Збройні Сили України – вже в НАТО, і це сталося завдяки створенню цієї інституції».
Головнокомандувач Об’єднаних Збройних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє під час церемонії відкриття наголосив, що JATEC є «прямою відповіддю на війну в Україні», центр зробить НАТО сильнішим. Він підкреслив, що створення цієї структури є стратегією «win-win» як для України, так і для НАТО. Вандьє зауважив, що вперше 32 країни Альянсу співпрацюватимуть з партнером, який перебуває у стані війни, ділячись власним військовим досвідом і досвідом національної стійкості.
У такому ж дусі висловився й віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш. Він звернув увагу, що країни Альянсу часто обговорюють допомогу Україні, а зараз у них з’явилася можливість напряму познайомитися з українським досвідом війни, що «дозволить усім союзним арміям зміцнити свої можливості». Важливими були також слова польського урядовця про те, що створення центру є свідченням солідарності та партнерства між НАТО й Україною і що «ця дружба є безальтернативною».
ІНТЕРЕС УКРАЇНИ
Зараз JATEC набув лише початкової операційної спроможності, а повна очікується до кінця цього року. Загалом у центрі працюватиме 70 військових та цивільних осіб, зокрема 20 – з України. На сьогодні у центрі працює третина від передбаченого за кількістю персоналу, поряд з українськими офіцерами – колеги з Польщі, Німеччини, Франції, Португалії, Болгарії.
Центр складається з кількох управлінь, зокрема управління з планування програм і проєктів, управління з реалізації проєктів, управління з підтримки діяльності центру та управління персоналу. Група українських офіцерів працюватиме в центрі три роки, після цього їх замінять інші офіцери ЗСУ.
Заступник міністра оборони України Сергій Боєв у коментарі Укрінформу підкреслив, що українська сторона розраховує на те, що JATEC допоможе розпочати вирішення конкретних проблем, які стоять перед ЗСУ, зокрема щодо протидії певним видам озброєння росіян на полі бою, а також покращення безпілотних систем, які використовують українці.
«JATEC має стати платформою, в межах якої ми системно зможемо залучати партнерів, експертів або мати доступ до якихось певних ресурсів», – пояснив Боєв.
Урядовець підкреслив, шо українська сторона хоче визначити з партнерами по НАТО конкретні пріоритетні напрями дій за принципом «for fight tonight», тобто того, що Україні потрібно тут і зараз.
Важливим напрямком Боєв назвав також роботу над картою взаємосумісності – виконання вимог щодо запровадження в українській армії стандартів НАТО, що має наблизити прийняття політичного рішення про членство України в Альянсі. З іншого боку, на основі українського досвіду війни НАТО може працювати над покращенням своїх стандартів.
Заступник міністра зауважив, що за багатьма напрямами Україна вже досягла взаємосумісності з НАТО. Наприклад, САУ «Богдана» українського виробництва вже зараз використовує будь-які снаряди 155-го калібру, у той час як певні системи країн НАТО користуються тільки якимись конкретними типами 155-го боєприпасу.
На переконання урядовця, робота JATEC має стати певним усвідомленням для всіх, що «Україна, по суті, вже в НАТО» з великим портфелем натовського озброєння.
«А створення JATEC – це сигнал, що країни НАТО розуміють: засвоєні нами уроки війни є важливими для вдосконалення стандартів Альянсу», – констатував Боєв.
Заступник головнокомандувача Збройних Сил України полковник Олег Апостол у коментарі агентству також звернув увагу на очікування української сторони: «Ми плануємо, що JATEC зміцнить обороноздатність України та підкреслить цінність міжнародного дво- та багатостороннього співробітництва з нашими партнерами». За його словами, йдеться про те, щоб завдяки реалізації програм центру підвищилася ефективність дій українських військ на полі бою, а також зменшилася кількість втрат наших солдат.
У межах спільної діяльності JATEC зосереджуватиметься як на військових, так і на цивільних аспектах війни та безпеки, охоплюючи такі важливі сфери, як багатодоменні операції, когнітивна війна, комплексна безпека та тотальна оборона.
Серед головних завдань центру НАТО-Україна будуть: аналіз і синтез досвіду у сфері оборони і безпеки; вдосконалення системи навчань та військової освіти; підвищення взаємосумісності між підрозділами ЗСУ та країн-членів НАТО, а також посилення обороноздатності української армії.
Отже, створення центру НАТО-Україна, попри всю складність історичного моменту, є черговою цеглиною у будівництво міцного союзництва між Україною та Альянсом аж до вирішального кроку – членства України в НАТО. Фактично Україна вже діє в інтересах цієї структури, залишилося лише оформити це юридично. І хоча на це може знадобитися ще багато років, домашня робота буде виконана саме завдяки таким інституціям, як новостворений JATEC.
Юрій Банахевич, Бидгощ–Варшава
Фото автора