Ви могли чути, що зола — чудове органічне добриво для городу. І це дійсно так! От тільки за умови грамотного її використання. Якщо кидати її забагато чи підживлювати нею “не ті” культури, то замість щедрого врожаю отримаєте слабкі рослини. Але чому так відбувається? Цьому є одразу 3 пояснення.
По-перше, зола підвищує лужність ґрунту. Іноді це добре, але все ж більшості рослин подобаються нормальна чи навіть слабокисла земля. Лужне середовище може знижувати “апетит” городини до заліза, марганцю та цинку. А без цих елементів формується менше зав’язей, а плоди гірше розвиваються. Тобто зовні рослина може здаватися цілком здоровою, але ягоди чи перці будуть дрібними та матимуть гірший смак.
По-друге, зола не дає рослинам азоту. Вона багата на калій, кальцій і фосфор, які в певні моменти важливіші. Але на початку формування кущів і перед цвітінням азот є дуже важливим. Без нього рослина гірше розвиватиметься. То, може, просто підживлювати золою пізніше? Теж не дуже хороший варіант, бо складно розрахувати правильну кількість добрива. А коли певного елементу забагато, то він може блокувати поглинання інших.
По-третє, через активне удобрення золою в ґрунті можуть накопичувати солі. Це недобре для будь-якої рослини. А якщо вона ще й генетично чутлива до солей, тоді забудьте не лише про хороший врожай, а взагалі про нормальний ріст. Тому для підживлення городини краще використовувати інші добрива.
Чудовою альтернативою є компост та перегній. Якщо ви правильно їх приготували, то вони містять хороший баланс поживних речовин, які поступово (а не різко) віддають рослинам. А ще вони покращують структуру ґрунту, що також важливо для хорошого “харчування” городини, доброго дренажу тощо.
Також варто висівати сидерати. Це природне добриво, яке збагачує ґрунт азотом та розпушує його. Та й мінеральні добрива з магазинів — теж хороше рішення. Наприклад, для томатів та перців ідеально підійдуть добрива 10-10-10. Тобто ті, в яких однакова кількість азоту, фосфору та калію.