Ніколи не пізно: вчені довели, що мозок оновлюється навіть у глибокій старості

06.07.2025   21:35    19

Вчені Каролінського інституту (Швеція) довели, що людський мозок здатен генерувати нові нейрони навіть у похилому віці. Цей процес пов’язаний із навчанням, пам’яттю та когнітивною гнучкістю. Результати дослідження опубліковані в журналі Science.

Автори роботи дослідили мозкову тканину людей віком до 78 років, проаналізувавши понад 400 000 клітинних ядер за допомогою одноядерного секвенування РНК і алгоритмів машинного навчання, щоб ідентифікувати клітини на різних стадіях розвитку. Вони виявили, що клітини-попередники нейронів активно діляться в гіпокампі — ділянці мозку, яка фільтрує інформацію та визначає, що зберегти, а що забути.

Дискусії на цю тему тривають з 1998 року, коли вперше були виявлені нові нейрони в мозку дорослих пацієнтів з онкологією, які проходили експериментальне лікування. Однак подальші дослідження, включно з датуванням за ізотопом вуглецю-14, дали суперечливі результати: одні підтверджували сталий нейрогенез, інші — фіксували його мінімальний рівень або повну відсутність.

У 2013 році та ж команда з Каролінського інституту дійшла висновку, що мозок справді оновлюється протягом усього життя, але суперечки не вщухали. Тепер шведські науковці надали переконливі докази цього процесу.

Дорослий нейрогенез відіграє ключову роль у підтриманні когнітивних функцій. Він дозволяє мозку залишатися відкритим до нових вражень і водночас звільняє простір для оновлення старих спогадів.



vsviti.com.ua





  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту