Газон може псутися з кількох причин. Зазвичай газони найбільше страждають після зими, і на це є кілька факторів. По-перше, якщо ви ходили або їздили по снігу на газоні, то, ймовірно, трава отримала пошкодження. Під снігом утворюється крижана кірка, яка блокує доступ до повітря та тепла для коріння. Це дуже шкодить газону.
Ще одним ворогом є мікроорганізми, бактерії, грибки, мохи та водорості. Вони можуть атакувати ваш газон навіть під снігом. Мікроби працюють над руйнуванням вашого газону ще з осені, а навесні ми отримуємо дірки на місцях, де колись була зелена трава. Все це трапляється через те, що мікроорганізми успішно пережили зиму і почали активно розмножуватися.
Не можна забувати й про іншу небезпеку — шкідників. Восени багато комах відкладають яйця в ґрунті, і взимку їх личинки там розвиваються. Коли приходить весна, вони прокидаються і починають харчуватися молодими коріннями. Найчастіше це личинки хруща, комарів, довгоніжок або мурах.
![Експерти розповіли, як відновити пошкоджений газон після зими](https://best-home-ideas.com/wp-content/uploads/2025/02/1739002514_139_Кума-побачила-мій-газон-після-зими-і-не-повірила-очам.webp.webp)
Наш перший крок до відновлення газону — це механічна обробка. Однак варто починати, коли встановилася стабільно тепла погода, а верхній шар ґрунту підсох. Для початку потрібно прибрати всі бур’яни. Це може бути не зовсім весело, але якщо не видалити їх навесні, то вони лише погіршать ситуацію. Після цього беремо граблі (найкраще використовувати ялові) і висічемо весь мох, залишки трави та інше сміття. Граблі треба використовувати в різних напрямках, щоб добре очистити лужайку. Це важливо, адже розкладені залишки рослин можуть стати джерелом захворювань.
Наступний крок — це аерація. Газон потребує повітря, як і ви. Тому потрібно допомогти корінню дихати. Є кілька варіантів. Можна пройтися по газону спеціальними аераційними сандалями з шипами або використовувати аератор. Якщо у вас немає аератора, підійдуть звичайні вила з товстими зубами. Просто проколюєте дернину на відстані 25–30 см один від одного. Так ви допоможете корінню отримати більше повітря і водночас позбудетеся моху та водоростей.
Другий крок — це полив та догляд. Після всіх механічних процедур варто добре поливати газон протягом двох днів, але не перестарайтеся. Вода потрібна, щоб активізувати ріст нових корінців, але постійні калюжі на газоні не принесуть нічого доброго. Після двох днів можна переходити до звичайного поливу.
![Експерти розповіли, як відновити пошкоджений газон після зими](https://best-home-ideas.com/wp-content/uploads/2025/02/1739002514_177_Кума-побачила-мій-газон-після-зими-і-не-повірила-очам.webp.webp)
Третій крок — це боротьба з хворобами та шкідниками. Якщо ви помітили, що на газоні є грибкові ураження, лишайники або бактерії, то доведеться використовувати фунгіциди. Якщо уражена площа газону більше ніж 30%, найкраще пролікувати всю галявину. Спори грибків можуть легко поширюватися по всій території за допомогою вітру, тому варто перестрахуватись. Що стосується шкідників, то тут допоможуть інсектициди від мурах, личинок та інших.
Четвертий крок — підкормка газону. Здорові частини газону після обробки потребують підкормки. Найкраще використовувати комплексні органо-мінеральні добрива для газонів, які зміцнюють імунітет трави та активізують одночасно її ріст. Ви можете використовувати сухі гранульовані добрива або рідкі комплекси — вибір залежить від ваших уподобань.
Наступний етап — підсів насіння на пошкоджені ділянки. Якщо у вас є лисини або ями, їх потрібно спочатку злегка взрыхлити і додати трохи нового ґрунту. Після цього засійте насінням. Важливо обрати таку ж саму суміш насіння, яка у вас вже росте на ділянці, щоб газон виглядав рівномірно.