Глобальне потепління загрожує життєвому шляху океану

15.11.2024   21:39    20


Лінія життя наших океанів у небезпеці. Нещодавнє дослідження попереджає нас про вплив глобального потепління на морське життя, причому популяції планктону піддаються значному ризику. Дослідження вказує на очевидну, але часто недооцінену реальність: якщо ми не будемо діяти швидко, величезна кількість морських мешканців може опинитися на межі зникнення вже в цьому столітті.



Планктон бореться зі стрімким потеплінням




Дослідження вивчає світ крихітних мешканців океану, відомих як планктон, які є більш важливими, ніж можна було б подумати. Вперше дослідники порівняли, як ці крихітні істоти реагували на значне глобальне потепління в минулому, з тим, як вони можуть реагувати на подібні умови, що очікуються до кінця нашого століття. Висновки виявилися досить тривожними. Схоже, що планктон намагається встигнути за нинішніми темпами підвищення температури.

Планктон не може адаптуватися достатньо швидко

Доктор Руй Ін, провідний автор дослідження, керував цим проектом під час своєї аспірантської роботи з морської екології в Брістольському університеті.

«Результати дослідження викликають тривогу, оскільки навіть при більш консервативних кліматичних прогнозах підвищення температури на 2°C, очевидно, що планктон не може адаптуватися достатньо швидко, щоб відповідати набагато швидшим темпам потепління, які ми спостерігаємо зараз і, схоже, будуть продовжуватися», — сказав д-р Йінг.

Останні новини:  Космічні апарати азіатських країн уникли зіткнення на навколомісячній орбіті

«Планктон є джерелом життя океанів, підтримуючи морську харчову мережу і накопичуючи вуглець. Якщо його існування опиниться під загрозою, це створить безпрецедентну загрозу, яка порушить всю морську екосистему і матиме руйнівні, далекосяжні наслідки для морського життя, а також для продовольчого забезпечення людини».

Прогнозування майбутнього, дивлячись у минуле

Щоб дійти таких висновків, вчені розробили нову модель для аналізу поведінки планктону 21 000 років тому, під час останнього льодовикового періоду. Вони порівняли її з тим, як планктон може поводитися в майбутніх кліматичних умовах. Цей підхід, який зосередився на конкретній групі планктону, що збереглася протягом століть, забезпечує унікальне розуміння і вражаючий рівень точності.

Читайте також —  Вчені розкрили таємницю, чому трупна квітка пахне гнилою плоттю

«Минуле часто вважається ключем до розуміння того, як світ може виглядати в майбутньому. Геологічні записи показують, що планктон раніше переселявся з теплих океанів, щоб вижити, — пояснив д-р Ін. «Але, використовуючи ту ж саму модель екології та клімату, прогнози показали, що нинішні та майбутні темпи потепління занадто високі, щоб це стало можливим знову, що може призвести до знищення цінних організмів».

Останні новини:  Космічні апарати азіатських країн уникли зіткнення на навколомісячній орбіті

Ширша проблема глобального потепління

Це дослідження привертає увагу до ширшої проблеми глобального потепління та нашої колективної відповідальності за стримування його впливу на планктон і морські екосистеми в цілому.

Паризька угода стала світовим зобов’язанням утримувати зростання середньої глобальної температури на рівні значно нижчому за 2°C (3,6°F) від доіндустріального рівня та намагатися обмежити його до 1,5°C (2,7°F). Однак нещодавній звіт Організації Об’єднаних Націй вказує на те, що світ може зіткнутися з потеплінням на 3,1°C (5,6°F), якщо уряди не будуть діяти більш рішуче щодо скорочення викидів вуглецю.

Необхідність глобальних кліматичних дій

Співавтор дослідження Даніела Шмідт є професором наук про Землю в Брістольському університеті та відомим морським екологом. Вона очолювала кілька звітів Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК), і її висновки мають вирішальне значення для розуміння кліматичної кризи.

Останні новини:  Біологи дізналися, навіщо тварини їдять фекалії

«Ця робота підкреслює великі ризики, пов’язані з надзвичайно швидкими кліматичними та екологічними змінами, з якими зараз стикається світ. Якщо ці тривожні тенденції поглиблюватимуться, це матиме дуже реальні наслідки для наших екосистем і засобів до існування людей, включаючи рибальські громади», — сказала Шмідт.

«Отже, послання чітке — всі країни повинні колективно і індивідуально активізувати зусилля і заходи для того, щоб звести глобальне потепління до мінімуму».

Читайте також —  Перший бурштин, знайдений в Антарктиді, свідчить про існування тропічного лісу поблизу Південного полюса

Оскільки життєдайне середовище океану під загрозою, настав час діяти. Якщо крихітний планктон перебуває під загрозою, то весь морський світ — і наші запаси їжі — теж можуть опинитися під загрозою. Дослідження планктону показують, що так не повинно бути — світ все ще може обмежити глобальне потепління. Але для того, щоб це сталося, кожна країна повинна активізуватися і почати діяти. Дослідження опубліковане в журналі Nature.


portaltele.com.ua






  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту