Обов’язок користування ременями безпеки
Відповідно до пункту 2.3. «в» Правил дорожнього руху України, водій зобов’язаний користуватися ременями безпеки та не перевозити пасажирів, які не пристебнуті. Винятки передбачені лише для водіїв і пасажирів з інвалідністю, оперативних і спеціальних транспортних засобів.
Щодо пасажирів, то вони також зобов’язані користуватися ременями безпеки під час пересування в транспортному засобі, обладнаному цими засобами захисту. Це передбачено пунктом 5.2. «б» Правил дорожнього руху.
Який штраф загрожує за непристебнутий ремінь безпеки
Згідно з ч. 5 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), порушення правил користування ременями безпеки тягне за собою накладення штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На сьогодні ця сума становить 510 гривень.
Відповідальність несе як водій, якщо він не забезпечив дотримання правил пасажирами, так і сам пасажир, який відмовився пристебнутися.
Чи потрібно пристібатися в таксі
Поширена думка, що пасажири таксі можуть не користуватися ременями безпеки, є хибною. Законодавство зобов’язує пристібатися всіх пасажирів і водія таксі, за винятком окремих випадків (осіб з інвалідністю або при виконанні спеціальних завдань).
Якщо пасажир відмовляється пристібатися, водій таксі має право вимагати цього перед початком руху та навіть відмовити у поїздці. Якщо ж порушення зафіксує поліція, штраф можуть отримати і водій, і непристебнуті пасажири.
Перевезення дітей в авто
Згідно з чинними правилами дорожнього руху, діти зростом до 145 см повинні перевозитися лише у спеціальних автокріслах або бустерах. Це обов’язкова вимога для забезпечення їхньої безпеки під час руху.
Хто розглядає справи про штрафи
У разі виявлення правопорушення адміністративний матеріал складає уповноважена особа Національної поліції України. Відповідно до ст. 222 КУпАП, справи про порушення правил дорожнього руху розглядають:
- органи Національної поліції (патрульні поліцейські можуть накласти штраф на місці);
- суд — у разі оскарження штрафу порушником.
Чи можливе позбавлення волі за ігнорування ременя безпеки
Непристебнутий ремінь безпеки не є підставою для кримінальної відповідальності. Однак, якщо під час ДТП пасажири, які не були пристебнуті, отримають травми середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження, водій може понести серйозне покарання:
- штраф від 51 000 до 85 000 гривень;
- виправні роботи до 2 років;
- арешт до 6 місяців;
- обмеження волі до 3 років.
Якщо внаслідок ДТП пасажир загине, водія можуть позбавити волі на строк від 3 до 8 років. Крім того, у всіх випадках тяжких травм суд обов’язково позбавляє винного права керування транспортними засобами на строк до 3 років.
Як уникнути штрафу та забезпечити безпеку
Щоб уникнути штрафів і зменшити ризики для здоров’я, варто дотримуватися простих правил:
- завжди пристібатися ременем безпеки незалежно від місця в автомобілі;
- переконатися, що всі пасажири також пристебнуті;
- нагадувати про необхідність користування ременем перед початком руху;
- роз’яснювати пасажирам, що ремінь безпеки значно знижує ризик отримання травм під час аварії.
Раніше РБК-Україна розповідало про те, коли і чому ремінь безпеки з’явився в автомобілях, а також — чому він дуже важливий під час поїздки в автомобілі.
Зазначимо, ремені безпеки використовуються в автомобілях вже понад півстоліття, проте й досі знаходяться ті, хто сумнівається в їхній необхідності. До того ж, сучасні авто оснащені подушками безпеки, що викликає питання: який засіб захисту ефективніший? Детальніше про те, яку роль відіграють ремені та подушки безпеки у збереженні життя, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.