Одразу зазначимо, помилки в обрізанні — справа поширена. Особливо серед тих, хто лише починає доглядати за деревами. Ось чому сьогодні розповімо про три найбільш типові з них й пояснимо, як уникнути їх, щоб ваші дерева не страждали, а пишно розросталися.
Залишити “пеньок”
Багато садівників обрізають гілки, залишаючи невеличкий “пеньок”, переконані, що це безпечніше для дерева. Однак це велика помилка, тому що він практично не загоюється, а навпаки, стає місцем накопичення вологи, що призводить до гниття. Згодом інфекція може поширитися на всю рослину, а дерево почне слабшати й хворіти. Тож обрізати потрібно так, щоб не залишалося зайвої частини. Місце обрізки має бути гладким і знаходитися одразу за кільцем приросту (це невелике потовщення біля основи гілки).
Обрізати занадто близько до стовбура
Інші садівники, намагаючись уникнути “пенька”, обрізають гілки майже впритул до стовбура, що теж є грубим порушенням, бо така дія руйнує захисний шар дерева, який допомагає загоювати рани. Таке обрізання відкриває доступ хвороботворним мікроорганізмам, а стовбур починає гнити.
Задирання кори
Іноді при обрізанні важких гілок кора основної гілки або стовбура здирається, особливо якщо її не притримувати. Такі травми загоюються довго, а іноді й зовсім не гояться, що поступово послаблює дерево.
Як зробити правильно?
Спочатку маркером на основному стовбурі нанесіть лінію, з урахуванням того, про що писалося вище, а тоді по ній акуратно, притримуючи гілочки, спиляйте ту, що потрібно.
Хочемо дати ще кілька порад:
- Використовуйте гострі інструменти: секатор, гілкоріз чи пилку. Гострі леза забезпечать чистий зріз без пошкоджень.
- Обрізку краще проводити в суху, прохолодну погоду, щоб уникнути зараження.
- Великі рани обробляйте садовим варом або спеціальним антисептиком для дерев.
І, на останок, пам’ятайте, що дбайливий садівник — це той, хто не лише обрізає, а той, хто ще й береже!